Yara izi tedavisi, kişinin başına gelen herhangi bir kaza sonucu oluşan izlerin giderilmesi için uygulanan bir tedavidir. Vücutta herhangi bir yaralanma gerçekleştiğinde, bu yaranın onarılabilmesi için alt doku ile bağ doku arasında bir yer değişimi meydana gelir. Bu yer değişim işlemi gerçekleşirken oluşan doku uyumsuzluğu skar durumuna yani yaraya neden olur. 

Yara izi anlamına gelen ve sıkça kullanılan skar, yaralanmalardan, aknelerden, çeşitli hastalıklardan, travmalardan veya tıbbi bir müdahaleden kaynaklı meydana gelebilir. Yara izi görünümünden rahatsız olan kişilerin en çok merak ettiği şey ise yara izi tedavisinin mümkün olup olmadığıdır. Yara izi tedavisi için birçok yöntem bulunmaktadır ancak cilt tipinden, yaralanma nedenine kadar birçok nedene bağlı olarak tedavi süresi uzayabilir ya da kısabilir. 

Yara İzi Tedavisi Nedir?

Yara izi tedavisi, çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen yara izlerinin iyileşmesi için uygulanan işlemlerdir. Yaralanmaların iyileşmesi sonucunda ortaya çıkan doku bozuklarını ve yara izlerini tedavi etmeyi ve normal cilt dokusu görünümüne geri dönmeyi amaçlar.

Her yaştan ve her cinsiyetten kişiye yara izi tedavisi uygulanabilir. Önemli olan doğru tedavi yönteminin seçilmesi ve uygulanmasıdır. Skar izi tedavisi noktasında kullanılan birçok yöntem vardır. Ancak bütün yara izi tedavi yöntemlerinde amaç yara izinin hızlı bir şekilde iyileşmesi ve daha az görünür hale getirilmesidir.

Yara İzi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Skar tedavisi için birçok yöntem bulunur. Özellikle son zamanlarda teknoloji geliştikçe tedavi uygulamalarına de yeni birçok yöntem eklenmiştir. Yara izinin derinliğine, boyutuna, nedenine ve cilt tipinize göre cerrahi tedavi, lazer, fraksiyonel lazer, lokal steroid, dermapen, kimyasal peeling, prp gibi yöntemlerden birine uzmanınız karar verebilir. Eğer herhangi bir işlem görmek istemiyorsanız önce dermatoloğunuzun önerdiği bir yara izi giderici krem kullanıp sonuca göre bir tedavi yöntemine uzmanınız ile birlikte karar verebilirsiniz. 

Yara İzi Ne Zaman Tedavi Ettirilmelidir?

Yara yeni oluştuğunda yara izine anında müdahale etmek tavsiye edilmez. Yara izi oluştuğunda dermatoloğunuz gözetiminde biraz bekleyip yara izinin son durumuna göre uygun bir tedavi yönteminin belirlenmesi gerekir. Yara izi oluştuktan sonra yaklaşık 6 ay veya 1 yıl arasında zaman geçmesini beklemek genellikle yeterli olur.

Her Yara İzi Tedavi Edilir Mi?

Her yara izi tamamen tedavi edilemeyebilir. Çünkü bazı yara izleri tamamen kaybolmaz ancak uygun bir yara izi tedavisi sayesinde daha hızlı bir iyileşme süreci elde edilebilir. Bu kapsamda uygulanan doğru yöntem sayesinde yara izi mümkün olduğunca daha az görünür hale getirilebilir. 

Yara İzi Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Skar tedavisi seans sayısı ve iyileşme süreci kişiden kişiye ve yaranın türüne göre farklılık gösterir. Ayrıca bölgesel olarak da yaraların iyileşme süreci farklılık gösterebilir. Örneğin vücutta oluşan yara izleri ile yüzde oluşan yara izleri için farklı tedavi yöntemi tercih edilebileceği gibi iyileşme süreçleri de değişiklik gösterir. 

Omuz, sırt veya göğüs gibi bölgelerde dokuya bağlı olarak yara izi oluşması oranı daha fazladır. Daha sıkı bölgelerde ise yara izi kalma oranı daha düşüktür. Yüz bölgesinde bulunan bir yara izi, göğüs bölgesinde bulunan bir yaraya göre daha çabuk iyileşme gösterir. Bütün bu sebeplere bağlı olarak detaylı bir muayene yapılmadan yara izi tedavisi için seans sayısı söylemek mümkün olmayabilir. Birebir görüşmede uzmanınız sizin durumunuza göre bir analiz yaparak tedavinizin kaç seans süreceğini söyleyebilir.

Lazerle Yara İzi Tedavisi Mümkün Mü?

Yara izi tedavisi yöntemlerinde de bahsettiğimiz gibi bu tedaviler kapsamında lazer yöntemi kullanmak mümkündür ve aynı zamanda günümüzde de en çok tercih edilen uygulamalardan biridir. Lazer, cildin uyarılmasını sağlayarak kolajen üretimini artırır. Lazer ışınları skarın olduğu bölgede renk açılması meydana getirerek skar görünümünün düzelmesine yardımcı olur. Ayrıca hemen hemen her bölgede yara izi lazer tedavisi kullanılabilir.

Yara İzlerini Hangi Krem Geçirir?

Yara izlerinin görünümünü işlem görmeden azaltmak veya geçirmek isteyenler ya bitkisel karışımlar ya da yara izi kremi kullanmayı tercih eder. Piyasada yara izi giderici birçok ürün bulunur. Bu ürünlerden bazıları direkt açık yaraya uygulanır ki herhangi bir iz kalmasın, diğerleri de kapanmış yaralara renk açması ve skar görünümünün azalması için uygulanır. 

Fakat yara izinizin daha kötü olmaması için yara izinize ve cilt tipinize uygun bir ürün kullanmanız gerektiğinden dermatoloğunuza danışmadan herhangi bir ürün kullanmamalısınız. Ayrıca skar için yara izi giderici krem yanı sıra güneş kremi de kullanmaya özen göstermeniz gerekir. Yara iziniz tedavi edilmiş olsun ya da olmasın yara izinizin olduğu bölgeyi güneş ışınlarından korumalısınız. 

Güneş ışınlarına direkt maruz kalan skar bölgesinde renk koyulaşmaları görülebilir. Ayrıca tedavi boyunca yara izlerinin olduğu bölgeleri iyice nemlendirmek çok önemlidir. Yara izinin bulunduğu bölge kuru tutulursa yara izinin kalıcı olması kaçınılmaz hale gelebilir.

Yara İzi Tedavi Fiyatları

Tedavi fiyatları seans sayısına göre değişkenlik gösterir. Aynı zamanda skar tedavisi için kullanılan yöntemlerin fiyatları da birbirlerine göre değişiklik gösterebilir. Yara izi tedavisi için bir fiyatının belirlenebilmesi adına önce yara izinin tedaviye uygun olup olmadığına karar verilmelidir. Daha sonra uzmanınız tarafından uygulanacak olan tedavi yöntemi seçilmelidir. Yara izi tedavisi fiyatı seçilen yönteme ve seans sayısına göre belirlenir. 

Ankara Yara İzi Tedavi Merkezi Var Mı?

Ankara yara izi tedavisi açısından seçeneklerin oldukça fazla olduğu bir şehirdir. Yara izi tedavisi için özel hastanelere, sağlık kliniği, uzman dermatologların muayenehaneleri veya güzellik merkezlerine başvurabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş

"Sağlığınız için buradayız."

We are here for your health.Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve web sitesi trafiğini analiz etmek için çerezleri kullanıyoruz. Çerezleri nasıl kullandığımızı ve "Gizlilik Tercihleri"ne tıklayarak bunları nasıl kontrol edebileceğinizi okuyun.