Persentil Hesaplama

Cinsiyet:

Boy:

Baş Çevresi:

Sonuçlar

Kaynak: Neyzi O, et al. Türk çocuklarında vücut ağırlığı, boy uzunluğu, baş çevresi ve vücut kitle indeksi referans değerleri. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi 2008;51:1-14

Persentil hesaplama nedir?

Bebeğinizin sağlıklı olarak büyüyüp geliştiğine dair bilgileri büyüme eğrileri diğer bir ifadeyle “”persentil eğrileri” ile elde edebilirsiniz. Çocuklarda ve bebeklerde boy kilo ve baş çevresi ölçümleri gerçekleştirilirken persentil değerler kullanılır. Persentil değerler esasında çocuğunuzun ortalama 100 bebek ölçüleri ile kıyaslanmasını sağlayan bir yöntemdir ve bu yöntem ile çocuğunuzun akranlarına oranla gelişim değerlerinin yüksek veya düşük olduğu sonucu ortaya konulur.

Persentil hesaplama nasıl yapılır?

Persentil hesaplama işlemlerinde, Türkiye’de ki çocuklara ait güncel ortalama gelişim değerlerinden istifade edilir. Persentil hesaplama çocuğun cinsiyetine bağlı olarak değişiklik gösterir.Kız ve erkek bebeklerin gelişim süreçleri farklı olduğundan dolayı iki cinse ait persentil değer hesaplama tabloları da farklılık gösterir.

Persentil hesaplama nasıl yorumlanır?

Persentil hesaplama tablolarında ortalama değerlere sahip bir çocuğun, sonuçlarının %3 ile %97 arasında olması beklenir. Dolayısı ile %3 ile %97 arası normal değer olarak kabul edilir ve %3’ün altında yer alan değerler en kısa ve zayıf, %97 üzerinde yer alan değerler ise en uzun ve şişman olarak değerlendirilir.
Persentil hesaplamaya göre bir kız bebek bir yaşına ulaştığında 75.1 boyunda, 9.4 km ağırlığında ve 46 cm baş çevresine sahip olması beklenir. Persentil tablolarına göre 1 yaşında kız çocuğun kilo değerlerinin 7.5 kg altı olması, çocuğun değerlerinin Türkiye ortalamasının %97’sinden daha düşük, aynı şekilde 11.9 kg değerinden fazla olması ise çocuğa ait gelişim değerlerinin Türkiye ortalamasının %97’sine göre daha yüksek olduğunu ifade eder.

Persentil hesaplamada dikkat edilecek dilim nedir?

Persentil değerleri, %3’ün altında veya %97’nin üstünde olan çocukların doktor kontrolü altında olmaları önemlidir. %3’ten düşük veya %97 yüksek değerler bir gelişim problemini işaret ediyor olabileceği gibi, bir hastalığın habercisi de olabilir. Çocukların gelişim değerlerinin aynı persentil çizgide ilerliyor olması istenen durumdur. Çocuk gelişiminde meydana gelen aşırı hızlanma veya yavaşlama durumları mutlaka yakından takip edilmelidir. Şöyle ki belli bir yaşa kadar %80 persentil değerine sahip bir çocuğun, ani bir şekilde %30 persentil seviyesine düşmesi veya tam tersi şekilde yükselmesi, büyüme eğrileri arasında ani bir geçiş olduğuna işarettir ve söz konusu durum yakından takip edilmeli ve doktor kontrolünde çocuk gelişimi izlenmelidir.

Persentil değerleri neyi temsil eder?

Persentil değer aralıkları ile karşılık geldiği ortalama tabloda sunulmuştur.

Persentil Değer Aralığı Karşılık Geldiği Ortalama
%3 ile %10En Düşük Değer
%10 ile %25Düşük Değer
%25 ile %50Normal ve Normal Altı
%50 ile %75Normal ve Normal Üstü
%75 ile %90Yüksek Değer
%90 ile %97En Yüksek Değer
Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve web sitesi trafiğini analiz etmek için çerezleri kullanıyoruz. Çerezleri nasıl kullandığımızı ve "Gizlilik Tercihleri"ne tıklayarak bunları nasıl kontrol edebileceğinizi okuyun.