Şeker Hastalığı (Diyabet)

Şeker hastalığı, vücutta bulunan ya da bulunmayan insülin ile ilgili olan bir rahatsızlıktır. Göz ardı edilmemesi gereken bu rahatsızlığın belirtilerinin fark edilmesiyle doktor kontrolüne gidilmesi gerekir. Teşhis konulmadan önce bazı testler hastaya uygulanır. Şeker hastalığı teşhisi konulması üzerine kişiye özel diyet tavsiyeleri verilir ve tedaviye başlanır. 

Siz de şeker hastalığı belirtilerini kendinizde gözlemliyorsanız ZG Holistic Clinic  ile hemen iletişime geçebilir, sağlığınızı emin ellere bırakabilirsiniz.

Ankara şeker hastalığı tedavisi için gerekli malzemeler

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Diyabet, vücudun olması gereken insülin oranını üretmemesi ya da olması gerekenin üzerine çıkmasından kaynaklı oluşan rahatsızlıktır. Üretilen insülinin verimli kullanılmaması da bu hastalığa yol açabilir.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri Nelerdir?

Vücutta herhangi bir terslik yaşanması durumunda vücut çok fazla yemek yeme isteği, cilt problemleri gibi çeşitli sinyaller vererek bireyi uyarır. Şeker hastalığı için de geçerli olan bu sinyaller göz ardı edilmemelidir. Yaşam standartlarınız düşebilir ya da gün içerisinde verimsiz zaman geçirme gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Daha korkunç olayların yaşanmaması ve sağlığınızı riske atmamak için en kısa zamanda bir doktor tarafından muayene edilmeniz şarttır. Doktora gitmeden önce dikkate alabileceğiniz diyabet belirtileri kısaca şu şekildedir:

 • Aşırı yemek yeme
 • Doyduğunu hissetmeme
 • Devamlı idrara çıkma
 • Gün içerisinde yorgunluk ve halsizlik yaşanması
 • Aşırı su içme ihtiyacı
 • Görmede yaşanılan bulanıklıklar
 • Cilt problemlerinin yaşanması

Maddellerde verilen sıkıntılarla karşılaşıyorsanız vücudunuz sizlere sinyal veriyor olabilir. Şeker hastalığın belirtileri sizde de varsa en kısa sürede doktor kontrolüne gitmeniz, sağlığınız için faydalı olacaktır.

Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir?

Gizli şekeri olan kişilerin kan şekerleri yüksektir fakat bir diyabet hastasında görülen oran kadar değildir. Normal sayılmayan yüksek kan şekeri literatürde gizli diyabet olarak adlandırılır. Diyabet belirtilerinden büyük farkı olmayan bu rahatsızlığın belirtileri şunlardır:

 • Uyku ihtiyacının artması ve gün içerisinde uyuklama halinde olma
 • Açlık hissi
 • Terleme
 • Huzursuzlanma ve agresif tavırlar
 • Bulanık görme
 • Ciltte renk değişikliği
 • Çok su içme ve sık idrara çıkma
 • Yüksek kan basıncı
 • Ellerde titreme
 • Kilo artışı şeklinde sıralanır. Şeker hastalığı seviyesine gelmeden sağlığınızı kontrol altına almanız sizler için çok önemlidir. 

Şeker Hastalığı (Diyabet) Kimlerde Görülür?

Birden çok dış etkene bağlı olabilen diyabet hastalığı, her türlü yaşta görülebilir. Şeker hastalığı, kulağa yaşlıların karşılaştığı bir hastalık gibi gelebilir. Fakat ergen bireylerde hatta çok genç yaşta olan çocuklarda bile karşılaşılan bir rahatsızlıktır.

Şeker hastalığı kilolu kişilerde, herhangi aktivitesi olmayan ve egzersiz yapmayan kişilerde görülmesi yüksek bir olasılıkta olan hastalıktır. Besin değeri düşük ve vücuda herhangi yararı olmayan yiyecekler bu hastalığı tetikler.

Ankara Yara Bakımı ve Tedavisi için https://www.zgholisticclinic.com/yara-bakim-ve-tedavi-hizmetleri adresini ziyaret ediniz.

Küçük Yaşta Şeker Hastalığı Neden Olur?

Aile içerisinde şeker hastalığı olan bir birey varsa bu rahatsızlık çocuklarda da görülebilir. Elbette ki her seferinde bu sonuçla karşılaşılmaz. Genetiğin etkili olduğu kadar küçük yaşta obezite gibi sağlık açısından tehdit oluşturan etkenlerde diyabet hastalığını tetikler. Küçük yaşta olan çocuklarda genellikle tip 1 diyabet tipi ile karşılaşılır. Tip 2 diyabet ise daha gelişmiş yaşlarda görülür.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedenleri Nelerdir?

Şeker hastalığı genetik ile bağlantılı olduğu gibi yaşam şekliyle de ilgilidir. Yaşam şeklinizden kasıt ise sağlıklı ve düzenli rutinlerin olmasıdır. Sağlıksız ve düzensiz hayat vücudunuz açısından belli hastalıklara yol açabilir. Diyabet hastalığı ise kendinize bakmadığınız ve sağlığınızı önemsemediğiniz takdirde ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır.

Diyabet hastalığının neden olabileceği detaylı olarak şu şekilde aktarılabilir: 

 • Besin değeri düşük aynı zamanda yararsız yiyecekleri kontrolsüz biçimde tüketmek şeker hastalığı oluşumuna sebep olan bir etkendir. 
 • Hareketsizlik bu hastalığın en büyük nedenlerinden biri olabilir. Günlük rutinlerinizde hareket etmemek, oturmak ve yemek otomatik olarak vücuda kilo aldırır. Bu durum diyabet rahatsızlığı için ortam oluşturur.
 • Sağlıksız hayatın bir diğer parçası ise düzensiz uykudur. Düzensiz uyku vücutta belli değişikliklere yol açar. Bunlardan en önemlisi ise kilo almayı tetiklemesidir. Düzensiz uyku saatleri düzensiz yemek yemeyi de beraberinde getirir. 
 • Yoğun yaşam koşuşturmasında maruz kaldığımız stres belli hastalıklara yol açabilir. Strese bağlı şeker hastalığı, gün içerisinde psikolojik olarak bireyin kendisini yormasından kaynaklı oluşabilir.
 • Bir diğer neden ise genetik faktörlerdir. Şeker hastalığı ailenizde ırsi olan bir hastalık ise çok daha dikkat etmeniz gerekir. 
 • Gebelik zamanlarında da nükseden bir rahatsızlıktır. Kadınlarda şeker hastalığı belirtileri arasında yer alan bu durum hormonlara bağlı bir şekilde ortaya çıkar. 

Hastalıkların birden çok nedenleri vardır. Diyabet hastalığı ise genetikle ilgili olduğu kadar dış etkenlerle de ilgilidir. Belirtileri taşıyorsanız en kısa zamanda doktor muayenesine gitmeniz gerekir.

Diyabet yazısı olan ve bazı ilaçların olduğu bir görsel ZG Holistic Clinic

Şeker Hastalığı (Diyabet) Çeşitleri Nelerdir?

Şeker hastalığı iki tür ile ortaya çıkar. Hastanın vücudu insülini yeterli miktarda ya da hiç üretmeyebilir. İnsülin eksikliği yaşanan bu türe ise tip 1 diyabet denir. İnsülinin yetersiz kalmasından dolayı ortaya çıkan belirtiler vücudun insüline ihtiyaç duyduğunu gösteren sinyallerdir. Tip 1 diyabet belirtileri şu şekildedir;

 • Ağızda kuruluk hissi
 • Çok yemek yeme 
 • Aşırı su içmek isteme 
 • Fazla yemek yemeye rağmen gözle görülebilen kilo kaybı
 • Sık idrara çıkma
 • Ayaklarda karıncalanma hissi

Yukarıdaki maddelerde yer alan belirtilerle karşılaşıldığında doktor muayenesine gidilmesi gerekir. Aksi halde geç farkındalık yaşanırsa hasta koma haline girebilir ve ciddi bir hayati tehlike ile karşı karşıya kalabilir. 

Hastalığın diğer türü ise tam tersidir. Tip 2 diyabet hastalığın ikinci çeşididir. Genel olarak bakıldığında belirtilerin bazıları benzerlik nedeniyle kafa karıştırabilir. Fakat bu iki tür arasında aslında büyük farklılıklar vardır. 

Normal seviyede olan insüline direnç gösterir ve kanda bulunan şeker vücut tarafından kullanılamaz hale geldiğinde tip 2 diyabet hastalığı ortaya çıkar. Diğer türde olduğu gibi bu türde de belli belirtiler vardır. Tip 2 diyabet belirtileri ise bazı farklılıklar içerir. Tip 2 Diyabet belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • İki türde de görülen aşırı yemek yeme ve açlık hissi
 • Çok su tüketmek,
 • Sık idrara çıkma,
 • Tekrarlanan enfeksiyonlar,
 • Kollarda ve bacaklarda uyuşma hissi,
 • Ciltte oluşan koyu kahverengi lekeler,
 • İlerleyen safhalarda oluşan zihinsel yeteneklerde bozukluk

Tip 2 diyabet vücudunuza maddelerde belirtildiği sinyaller gönderirse lütfen göz ardı etmeden doktorunuza muayene olun ve tedavilerinize başlayın.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Tanısı Nasıl Konulur?

Şeker hastalığı tanısı konulması için hastaların testlere girmesi gerekir. Bu testler; oral glukoz tolerans testi ile açlık kan şekeri testidir. Açlık kan şekeri testi, hastanın vücudunda bulunan kandaki şeker miktarını ölçen bir testir. 100 mg/dL sınırından az ise normal olarak görülür. Fakat bu oran 126 mg/dL sınırını aşarsa kişinin şeker hastalığı riski taşıdığı düşünülür ve buna göre tedavi yolu çizilir.

100 mg/dL ve 126 mg/dL arasında bir oran gelirse ise gizli şeker şüphesi uyandırır. Bu nedenle oral glukoz tolerans testi yapılır. Oral glukoz tolerans testi, diğer adıyla şeker yükleme testi, ilk öğününüzden iki saat sonra yapılır. Ölçüm sonucunda 200 mg/dL üzerinde oran çıkması durumunda şeker hastalığı teşhisi konulur. 140-199 arasında kalan oranlara ise gizli şeker teşhisi konulur.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeker hastalığı tedavisi çeşitlerine göre değişkenlik gösterir. Uygulanabilen tedaviler ise tam olarak bu hastalığın çözümü sayılmaz. Diyabet rahatsızlığı kendinize özen göstermeniz gereken bir rahatsızlıktır. Tükettiğiniz besinlere, yaptığınız egzersizlere hatta uyku saatinize bile özen göstermeniz gerekir. 

Tip 1 diyabet rahatsızlığı için vücuda insülin yüklemesi yapılmalıdır. Bu sebeple hastaya insülin verilmesi gerekir. Tip 2 diyabet için de başta kişiye özel diyet listeleri, egzersiz listeleri ayarlanmalıdır. Antidiyabetik ilaç kullanımıyla da bu hastalığın kontrol alınması gerekir.

Tedaviler içerisinde ameliyat olup olmadığı merak edilen bir konudur. Şeker hastalığı ameliyatı sadece obezite problemi yaşayan kişiler için uygulanır. Fakat ameliyat tam anlamıyla kan şekeri düzeyinin normal seviyeye gelmesini sağlamaz. Kısacası ameliyat kesin bir çözüm değildir ve yaygın olmayan bir tedavi türüdür.

Şeker hastalığına iyi gelen sebze ve meyveler masa üzerinde kalp çeklinde

Şeker Hastalığından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Şeker hastalığı, yediklerinizle ve egzersiz alışkanlıklarınızla ilişkilidir. Kişiye özel diyetler hastalıktan korunma sürecinde çok önemlidir. Besin değeri düşük, basit şeker ve karbonhidrat gibi yiyecekler vücuda yağ olarak geri döner.

Beslenme düzeni daha dengeli ve sağlıklı hale geldikten sonra hayat tarzında uygulanması gereken en önemli unsur spordur. Günlük yarım saat bile olsa rutin hayatınıza ekstra bir hareket sağlayarak düzenli hale getirmeniz diyabet hastalığından korunmanıza yarar sağlar.

ZG Holistic Clinic olarak uzmanlarımız ve tüm çalışanlarımızla birlikte sizlerleyiz. Ankara diyabet tedavisi için merak ettiğiniz herhangi bir konuda danışabilir bilgi alabilirsiniz. İletişim için bize ulaşın.

Bu Yazıyı Paylaş

"Sağlığınız için buradayız."

We are here for your health.Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve web sitesi trafiğini analiz etmek için çerezleri kullanıyoruz. Çerezleri nasıl kullandığımızı ve "Gizlilik Tercihleri"ne tıklayarak bunları nasıl kontrol edebileceğinizi okuyun.